Hordur Torfason časť II.,Olympia Bratislava 07.03.2012

Autor: Erik Leitner | 2.4.2012 o 1:05 | (upravené 2.4.2012 o 8:07) Karma článku: 8,40 | Prečítané:  349x

Ako to bolo u Vás s bankami ? Bankový systém nevyšetrili a nemajú o ňom žiadne správy. Všetci hlavní bankári sú na súde, aby povedali pravdu o tom, ako to vtedy bolo. V r. 2008 sme objavili korupciu a do dnešných čias nemáme ukončené vyšetrovanie a nevedeli sme, že to bude až také zlé. Každý víkend sme boli šokovaní o korupcii a dozvedeli sme sa o tom všetci. Tí ľudia sú pred súdom až teraz. Niekde som čítal, že Island stratil najviac v histórii ľudstva, v prepočte na jedného obyvateľa. Máme 30. bohatých ľudí, voláme ich „ 30 najbohatších ", ktorí sa všade ukazovali a tunelovali všetko od bánk, cez spoločnosti, všetky možné firmy, ... presúvali peniaze do daňových rajov, a peniaze zmizli mimo krajiny.

Ako protestujete ?

Jeden mikrofón k davu, alebo diskusné skupiny po viac ľudí. Je veľa ciest, ale ja ako umelec, ktorý bojuje za ľudské práva, som 20 rokov žil v exile. Debatoval som s ľuďmi a cestoval som po krajine. Pýtal som sa, či sa mám vrátiť späť do krajiny. Začal som v Rejkjaviku a išiel cez malé mestečká na Islande. Protestoval som a robil diskusie. Počúvajte svoje srdce. Presne to je ono. Každú týždeň v sobotu o tretej sme mali protesty. Rozmohlo sa to do každej dediny, aj mestečká sa pridávali, lebo ľudia sa nevzdali. Je jedno ako začnete, dôležité je vydržať !

Infiltrovali Vás ? Ako ste sa očistili od týchto ľudí ?

Pravdaže, aj vy máte ľudí, ktorí vás budú špehovať a sledovať a nemôžete s tým nič urobiť. Musíte byť pravdiví sami k sebe a ľudia tu budú aj tak a musíte byť čestní sami k sebe. Vždy sa nájdu tí, čo Vás budú sledovať a budete mať odpočúvaný telefón a ľudia budú sledovať Vás aj Váš dom. Zahrali sme si s nimi takú malú konverzáciu, a robili sme pre nich divadielko. Nebáli sme sa ľudí, ktorí sedeli v autách a pýtali sme sa ich, či si dajú čaj alebo kávu . Každý týždeň sme napísali premiérovi a žiadali ho o stretnutie. Snažili sme sa s nimi diskutovať. Mal som s premiérom rozhovor a dal som mu výpoveď ako občan. Všetko čo sme urobili, sme napísali na domácu stránku, aby si to ľudia mohli prečítať.

Máte skúsenosť s nejednotnosťou ?

Keď je veľa lídrov, tak je veľa názorov, ak ste vodca, pracujte sami za seba a za svoju skupinu. Je to veľmi prirodzené, lebo ľudia majú mnoho ciest ako to urobiť. Toto je demokratická cesta ako sa veci robia, ale buďte čestní sami k sebe.

Je tu podobnosť revolúcií ?

Žijeme na tom istom svete a je tu niekoľko finančníkov, ktorí robia globalizáciu. To znamená, že je pár ľudí v štátoch, ktorí robia z nás otrokov. Prakticky sa zabíja pre vodu a pre jedlo, lebo nám ho berú. Toto je to, čo chceme ? Nemám nič proti peniazom, ale pažravosť je to, čo nás všetkých ničí. Nesúhlasím s tým, že ľudia umierajú alebo ľudí vysťahujú preto, že iní vlastnia nejaký dom. Znie to dramaticky, ale toto je skutočne fakt, čo sa deje vo svete.

Vedeli ste o švajčiarskom modeli demokracie, alebo ste išli vlastnou cestou ?

Počuli sme o tom, ale išli sme vlastnou cestou, lebo vo švajčiarskom modeli sa hlasuje aj o drobnostiach, ktoré nie sú dôležité. My nemáme voľných profesionálnych novinárov na Islande a ani sa to dodnes nezmenilo. Deti chodia do školy a píšu o tom, čo až tak nezaváži, profesionálni novinári píšu hlavne na blogoch na nete. Ľudia neveria ani politikom, ani novinárom, to sa u nás stalo. Facebook je kanál na diskusie a je najväčším prostriedkom na komunikáciu. Takže blog, nie médiá. Jeden politik je zodpovedný za dianie v krajine za posledných dvadsať rokov. Je to sebec a je zahľadený sám do seba. Je nemilosrdný. Začal ako politický vodca v nepolitickej strane, stal sa starosta Rejkjaviku. Volali sme ho pán s čiernou knihou, veľmi vplyvný muž. Keď urobíte niečo, čo sa mu nepáči, zapíše si vaše meno do knihy a nezoženiete prácu na Islande. Postavil mnoho drahých budov v Rejkjaviku a boli otvorené na výročia jeho a jeho blízkych. Mal pod kontrolou všetky rezorty. Keď sme ho vyhodili ako riaditeľa národnej banky, bol veľmi naštvaný a prevzal pod kontrolu najväčšie noviny na Islande. Akonáhle to spravil, stratil ľudí a ľudia to prestali čítať. My teraz prepisujeme históriu Islandu. On sa bráni, my sme neurobili nič, my sme nevinní. Stále vlastní tieto noviny, až doteraz a nedávno už stál pred súdom.

Nechceli ste ísť do politiky ?

Ja som herec a píšem piesne, rozprávam príbehy. Som tým, čím som bol predtým. Mal som veľa ponúk ísť do politiky. To čo robím je, že bojujem za ľudské práva a neberiem za to peniaze. Všetkých politikov sme zo svojich postov v našej revolúcii odvolali. Nenechali sme ich v politike.

Aké iné kanáli používate na informovanie ľudí ?

Riešil som to cez známych a využíval všetky ich kanáli. Tým, že ma poznali, tak to bolo pre mňa ľahšie. Jeden človek to povie ďalším desiatim a takto sa to šírilo. Krása internetu je v tom ,že každý deň je človek v spojení s ľuďmi po celom svete. Kontaktoval som sa s nimi každý deň cez email a skype.

Čakajú nás voľby, čo by ste nám poradili ?

Hlasujte svojím srdcom. Problémom ľudí je, že sa srdce bije s mozgom. Nikdy sa nevzdávajte !

Vytvorili ste novú ústavu ?

Z 500 ľudí všetci ľudia vybrali 25 ľudí, ktorí urobili návrh ústavy do parlamentu. Mnohokrát som sa s nimi stretol osobne. Dôležité bolo minimalizovať korupciu na Islande, dali tam dva nové články. Ochrániť prírodu a druhý ochranu ľudských práv. Toto bolo pred 7 mesiacmi a parlament nemal záujem o novú ústavu, ale my áno. Ústava bola platná od dánskeho kráľa z roku 1873. Keď to počujete, tak si to viete predstaviť. Odvtedy bola aktualizovaná v r. 1943, kedy sa Island stal nezávislým od Dánska. Poslanci žiadnu novú ústavu napriek sľubom nenapísali. Čakáme kedy sa protesty skončia a rokujeme o novej ústave. V lete máme referendum o prijatí novej ústavy. Ľudia to robili pre ľudí, a to bolo na tom to pekné. Najväčšia banka vzala úver z anglickej a holandskej banky a v r. 2008 zbankrotovala. Lebo Angličania a Holanďania to urobili zle, že chceli peniaze od ľudí a nie od banky. My sme povedali nie a stále hovoríme nie. Táto banka, je súkromná a napriek tomu urobila dlh. Prečo by to mali platiť občania ? Chceme, aby banky z Anglicka a Holandska dostali tieto peniaze späť od ľudí, ktorí to ukradli. Politici hovoria, že toto sú medzinárodné dohody a my hovoríme - vztýčený prostredník.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lipšicova advokátka: S takým postupom prokuratúry som sa ešte nestretla

Exposlanec zrazil 72-ročného chodca v septembri. Hrozí mu za to trest na dva až päť rokov väzenia.

KOMENTÁRE

Milosťou pre Kajínka Zeman spochybnil právny štát

Český prezident má stále dosť sily škodiť českej demokracii.


Už ste čítali?