Hordur Torfa, časť I., Olympia Bratislava 07.03.2012

Autor: Erik Leitner | 10.3.2012 o 22:24 | (upravené 15.4.2013 o 9:14) Karma článku: 13,28 | Prečítané:  519x

Umelec, ktorý sa bil za ľudské práva viac ako 40 rokov, hovorí. Moje skúsenosti mi povedali, že musíme urobiť vážne rozhodnutie so situáciou na Islande. Potrebovali sme získať mladých ľudí do ulíc. Výsledkom je, že všetky média vlastnia bohatí ľudia, politici a skupiny, ktoré to všetko ovládajú. Jediná cesta bola cez internet. Začal som organizovať mladých cez internet. Mám skúsenosti z demonštrácií v predchádzajúcom období...

 

Bol som ochotný investovať svoje vlastné financie, aby som podporil túto demonštráciu a poskytol som vlastné auto. Oslovil som priateľov a mojím cieľom bolo zistiť a vysvetliť, čo sa vlastne v krajine stalo a aká bola celková situácia. Musíme opakovať všetkým ľuďom naokolo aká je situácia v krajine , potrebujeme hovorcov, ktorí to budú dookola stále a stále opakovať, aby to ľudia pochopili. Vždy som pracoval s ľuďmi a pýtal sa ich, aký je ich názor. Robil som to každú sobotu. A na treťom stretnutí sme mali na stole prvé požiadavky na politikov.

- Odstúpenie vlády

- Požiadavka na odstúpenie vrcholových manažérov národnej banky

- Odstúpenie všetkých, ktorí riadili ekonomiku krajiny...

Na každom mítingu som sa pýtal ľudí, či je to čo chcú. Áno. A potvrdili ďalší míting vždy v sobotu. Trvalo to 5 mesiacov a zozbieralo sa 1000 alebo menej ľudí. Bolo to striedavé. Demonštrácie sú ako vlny na oceáne, hore a dole. Ale nikto nežil demonštráciami tak ako my teraz. V TV boli jedine správy o počasí, a ľudia prišli na míting pokiaľ priišli aj priatelia a potom sa rozišli domov. Boli a sme veľmi mierumilovní ľudia. Vždy keď bolo málo ľudí, tak sme vždy hovorili, že toto musíme urobiť. Akceptoval som to, že sa to nikdy predtým nerobilo, ale skúsime to urobiť. Pýtal som sa, či mi ľudia vedia pomôcť s financiami a pomohli mi. Urobil som stránku na facebooku, aby ľudia vedeli čo sa deje, aby mali prehľad. Dňa 20.01.2009 sa parlament vrátil do práce po vianočných prázdninách. A ja som každého človeka žiadal, aby prišli pred parlament. A postavil som sa pred budovu parlamentu.Politici im vraveli, že sú idioti . Bolo to o tom, že čo si navaríme, to si aj zjeme. Bolo to o našom prežití.

Utorok, streda štvrtok založili sme ohne pred parlamentom a robili veľký hluk. Vždy som prosil aby nám ľudia pomohli, aby sa znížilo násilie, lebo to je vždy najhoršie. Urobili oranžovú armádu. Obliekli si niečo oranžové na znak mierového protestu. Keby ste tam boli, videli by ste, že každý mal oblečené na sebe niečo oranžové. Vo štvrtok večer prišli pred parlament opití ľudia z pubov a chceli napadnúť strážnu službu, ktorá strážila parlament. Stala sa však krásna vec. Ľudia urobili živú stenu na ochranu strážnej služby. Urobili to tí, čo mali oblečené niečo oranžové. Volali sme ich oranžová armáda. Táto udalosť úplne zmenila demonštrantov. Deň potom sme kráčali okolo parlamentu a urobili živú stenu z ľudí. Bili sme sa pre našu budúcnosť a nie pre zranenie niekoho na jednej, či druhej strane. Vedeli sme že korupcia je niečo, čo spája prostredníctvom peňazí mnoho ľudí a nie je možné obviniť jediného človeka. Korupcia sa deje preto, lebo to dovolíme. Korupcia má len jedno pravidlo, pažravosť. Ukázali sme všetkým ľuďom to, že toto je ten podstatný problém. S prvým ministrom, ktorý odstúpil, odstúpili všetci jeho ľudia.  Takto sme mali tretiu vec a to, že národná banka odovzdala moc a jej vedenie odstúpilo. V polovici februára 2009 sme presadili nové voľby a ja som povedal rozlúčkovú reč na mítingu, že odchádzam. Povedal som, že končím, pretože tu nie som pre peniaze, či pre politiku. Veľa ľudí bolo zmätených, hovorili, že potrebujeme novú ústavu. Z týchto demonštrácií sa vyvinuli demonštrácie všade po krajine a stali sa módnou záležitosťou, lebo deti zo škôl namiesto vyučovania demonštrovali. Na začiatku bola len jedna osoba. Môj odkaz je veľmi jednoduchý. Toto je možné urobiť, aj keď to začne robiť jeden človek. Musíme odlúčiť politikov od bohatých ľudí. Politici musia veľmi jasne pochopiť, že oni pracujú pre nás a nie pre finančné skupiny. O tri a pol roka, t.j. tento týždeň, máme napísanú novú ústavu. Tento víkend sa stretáva 25 ľudí, ktorí ju spoločne tvorili a oni sa stretnú s parlamentom a toto leto budeme meť referendum o prijatí novej ústavy občanmi.

Najneobvyklejšie je, že predseda vlády ide pred súd. Prakticky aj ostatní členovia vlády budú musieť vysvetliť súdu, čo urobili. V roku 2009 sme našli investigatívnu žurnalistku, ktorá vyšetruje finančné zločiny, zamestnali sme ju, resp. vláda krajiny ju zamestnala a ona navrhla, aby sme vytvorili špeciálnu prokuratúru. Povedala nám, čo by sa stalo, keby sme povedali niečo zlé proti finančníkom. Títo ľudia robia zložité transakcie cez celý svet a preto je to komplikované. Zaberie to až štyri roky, aby ich mohli obžalovať. Samozrejme politici povedali, že sú nevinní. Tu je však otázka, kde sú všetky peniaze generácií, ktoré v krajine zmizli.

Spreneverili obrovské množstvo peňazí. Aj keby sme robili sedem rokov a uchovali každý cent, tak ani tak by sme tie peniaze nevrátili. Bohatí majú viac a chudobní stále menej a my sa ich pýtame, kde sú naše peniaze, ktoré zmizli. Chceme ich späť. Udiala sa jedna dobrá vec, parlament sme vymenili, kvôli verejnému tlaku a teraz za svoje chyby platia bohatí, ktorí to spôsobili a nie tí, čo protestovali. Toto sme získali za tri a pol roka a len teraz začíname odznova. Toto je v krátkosti opis toho, čo sa udialo na Islande.

Na začiatku je nás málo a je potrebné, aby vodcovia zainteresovali nových ľudí. Každý deň som využil cestu internetu a denne som sa tomu venoval. Nikdy nechoďte do vojny s médiami, lebo ja som zle dopadol. Médiá sa pýtajú, prečo neodpovedám ? A ja odpoviem späť.  Keď dostanete pohár s jedom, vypijete ho ? Nemôžete sa s ľuďmi biť na ich pozíciách. Zaujmite ľudí tým, kým ste vy sami. Chce to čas, ale život je čas, ktorý tu môžeme využiť. No a významná zmena nastala v čase, kedy ľudia urobili stenu oproti policajtom a chránili ich vlastnými telami. Práve preto by ste nemali schovávať vašu tvár a vaše myšlienky, lebo sa to obráti proti vám. Moja skúsenosť je, že sa niet za čo hanbiť. Ľudia, ktorí nosia masky sa nebijú za vaše práva, lebo oni dávajú ľuďom do ruky zbraň. Maska je zbraň, polícia má masky a to je tiež zbraň a nie to čo robíme my.  My nebojujeme so zbraňami. Všetko robíme v záujme všetkej čestnosti. Keď máte ísť do väzenia, choďte. Všetky sociálne zmeny začínajú jediným hlasom. Dôležité je vydržať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?